Με φτερά στα πόδια ο ΝΕΟΛ | 73-49 την Απολλωνιάδα +video

ΝΕΟΛ –ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ 73-49

Με το δεξί μπήκε η ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Α1 , κερδίζοντας εύκολα και πειστικά την Απολλωνιάδα Πατρών με 73-49. Ο αγώνας:
Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ξεκίνησαν με εύστοχες προσπάθειες και για επτά λεπτά εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Τα τελευταία τρία λεπτά, ο ΝΕΟΛ κατόρθωσε να χτίσει μια μικρή διαφορά , κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Απολλωνιάδας πίεσαν και κατόρθωσαν να πλησιάσουν στον πόντο, αλλά με ένα μικρό ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα μας ανέκτησε την διαφορά, φθάνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη με 37-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας «έλιωσε» τον αντίπαλο, κάνοντας ένα απίστευτο 27-0 !!!
Όσοι χρησιμοποιήθηκαν – και χρησιμοποιήθηκαν αρκετοί παίκτες από τον κόουτς Μάρκο Τζουγανάτο , έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, πίεσαν έκλεψαν και σκόραραν κατά ριπάς!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, αφού ξεκίνησε με τη διαφορά στους 33 πόντους. Η Απολλωνιάδα «ξέσπασε» με τρία εύστοχα τρίποντα και σε συνδυασμό με μια φυσιολογική χαλάρωση των παικτών μας στην άμυνα, κατόρθωσε να «κλείσει» την ψαλίδα και το παιχνίδι να λήξει με 73-49.

Από την ομάδα μας, ξεχώρισε ο Ντούλες με τα 4 τρίποντα και τους 21 συνολικά πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν οι Δημήτρης Μαρούλης και Γρηγόρης Τρυφωνόπουλος. Ιδιαίτερη μνεία για τον Παναγή Συνοδινό , που σε ένα νέο ρόλο στην ομάδα, ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και την οργάνωση του παιχνιδιού: Ένας μεγάλος παίκτης που έπαιξε με πολύ ουσία για την ομάδα και τους συμπαίκτες του , που τράβηξε πάνω του τους αντιπάλους χωρίς να εκβιάσει σουτ και ατομικές προσπάθειες, δίνοντας ευκαιρία και χώρο στους συμπαίκτες του να σκοράρουν.
Γεγονός πάντως είναι πως όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν, έπαιξαν πρώτα για την ομάδα, με πολύ πάθος και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ και αυτό είναι που όλοι μας θέλουμε να βλέπουμε και στη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Τέλος, αξίζουν συγχαρητήρια στον κόουτς Μάρκο Τζουγανάτο και τον βοηθό του Ανδρέα Χάϊδα που διαχειρίστικαν με εξαιρετικό τρόπο το ρόστερ της ομάδας μας!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 14-15, 27-0, 9-18 , τελικό 73-49.

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 4, Παπαγιάννης 2, Συνοδινός Παν. 4, Ντούλες 21 (4) , Βεργανελάκης 1, Συνοδινός Χρ. 4, Λιάκος 2, Σκροπολίθας 2, Μαρούλης 10, Τρυφωνόπουλος 23, Βολτέρας.

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ: Παρασκευόπουλος , Παπανδρεόπουλος 10 (2), Μπαζίνας 7, Καπερώνης 2, Γκίκας, Παπαφωτίου 2, Κασπίρης 15 (2), Χριστόπουλος 3 (1), Κυριαζής 4, Μητρόπουλος 6 .

Διαιτητές: Κανελλόπουλος – Γιαννακόπουλος